I pokoje se otáčejí

Tento dům nastiňuje nový styl bydlení, který by mohl představovat budoucnost architektury. Nachází se v Íránu a jeho předností jsou pokoje, které se mohou různě pohybovat a otáčet. Majitel si tak svůj dům může přizpůsobit sám podle své potřeby.

Přizpůsobí se každému
Nazývá se Sharifi-ha a postaven byl v íránském hlavním městě – Teheránu. Neobyčejným ho však nedělá ani posilovna či bazén, ale fakt, že některé jeho pokoje lze otáčet, čímž lze v domě měnit prostor a přizpůsobovat jej podle potřeb. Tyto změny je přitom možné provádět pouze pomocí tlačítka. Otáčet lze celkem tři pokoje v domě – tzv. . snídaňová místnost, pokoj pro hosty a pracovna.

Tyto pokoje připomínají obrovské dřevěné bedny, ze kterých lze učinit v létě velké terasy prostřednictvím kterých se bude dům větrat, nebo je v zimě jednoduše otočíte a dům tak bude lépe chráněn před chladem zvenčí. Konstruktéři použili stejný otáčivý mechanismus, jakým se vytvářejí pohyblivé divadelní scény, automobilová výstaviště a pod.

Množství prostoru
Dům má celkovou rozlohu 1400 metrů čtverečních. Má sedm podlaží – dvě podzemní, ve kterých se nachází posilovna a samostatný prostor pro trávení volného času, kde lze dát například kulečník. V přízemí se nachází místo k parkování a obytný prostor pro hospodyni.

První a druhé patro představují hlavní obytný prostor, kde se nachází kuchyň, obývací pokoj a prostor pro piano. Na vrchních dvou patrech jsou ložnice a koupelny, další kuchyně a obytný prostor.

Dům je dílem íránských architektů z firmy Nextoffice. Mluvčí společnosti tvrdí, že „dům se přizpůsobuje funkčním potřebám svých uživatelů.“ Například pokoj pro hosty lze používat podle potřeb i pro různé jiné účely. Totéž platí i pro domácí kancelář či snídaňovou místnost.

Tento dům zaujal také na letošním festivalu World Architecture Festival Awards, kde se dostal do užšího výběru v kategorii domů.

Další články autora