Kupujete střechu nad hlavou? Nebojte se finance kombinovat!

Řešíte bydlení, ale finance z hypotéky prostě nepokryjí celou kupní cenu? Existuje několik možností, jak tuto situaci vyřešit. Jaké je optimální řešení? Řadí hypoteční brokerka, Miriam Bolješiková.

Existuje několik možností:

Založení ještě jiné nemovitosti (např. rodičovské), čímž se zvýší celková hodnota zajištění úvěru alespoň na dobu, dokud se nesplatí část úvěru, aby se druhá nemovitost mohla uvolnit.
Stavební úvěr ze stavební spořitelny – je výhodný, má-li již klient uzavřené stavební spoření a splňuje podmínky pro přidělení stavebního úvěru. V opačném případě si musí vzít tzv. meziúvěr, který již nemá tak výhodnou úrokovou sazbu.
Spotřební úvěr. Banky poskytují spotřební úvěry na bydlení, resp. úvěry na dofinancování hypotéky, které mívají zpravidla výhodnější úrokovou sazbu oproti bezúčelovým spotřebním úvěrům.
Co je důležité: „I když má klient hypotéku a spotřební úvěr poskytnutý z jedné banky, každý úvěr splácí zvlášť. Banka si však inkasuje splátky z účtu klienta automaticky – klient musí mít dostatek finančních prostředků v den splátky na účtu, o jiné se nemusí starat,“ upozorňuje M. Bolješiková.

Hypotéka „naopak“

Rozhodli jste se pro hypotéku, ale ještě jste si nevybrali nemovitost dle vašich představ? Dobrý startovací bod v řešení ideálního bydlení může být jistota, že máte na něj zajištěno finance. Jak funguje model – nejspíš mám peníze a pak hledám byt či dům – v praxi, z jakých možností si v bance můžeme vybrat?

Podle hypoteční brokerky Miriam Bolješikové, několik bank vychází klientům vstříc a nabízí možnost hypotečního certifikátu – je to dokument, který banka vystaví na základě posouzení příjmu žadatele (žadatelů). Certifikát potvrzuje bonitu klientů na poskytnutí hypotéky v určité výši za určitých podmínek. Platnost certifikátu závisí na konkrétní bance, max. nicméně. 3 měsíce, t.j. klient si musí do tohoto termínu najít nemovitost, kterou nabývá a která bude předmětem zabezpečení.

Výhoda: Klient má jistotu, že jeho příjem postačuje ke splácení požadovaného úvěru a může se jím prokázat prodávajícímu nebo realitní kanceláři.

Nevýhoda: Krátká platnost certifikátu a banka nemusí garantovat schválení hypotéky za všech podmínek, které jsou uvedeny na certifikátu.

„Jelikož u hypotečního certifikátu banka negarantuje konečné schválení hypotéky za podmínek v certifikátu, výhodnější volbou pro klienta je tzv. hypotéka. hypotéka naopak, což je vlastně hypotéka na nespecifikovanou nemovitost. Její výše, jakož i úroková sazba jsou ze strany banky závazné a podmíněné podpisem úvěrové smlouvy. Nejpozději do 6 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy je třeba bance specifikovat nabývanou nemovitost. Největší výhodou v porovnání s hypotečním certifikátem je, že klient může využít hypotéku pro mladé a zajistit si státní příspěvek pro mladé, doporučuje M. Bolješiková

Další články autora